We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GENERAL 301/1 Precision Measuring Ruler, SAE Graduation, Stainless Steel, Black, 1/4 in W
SKU
ORG4570511
by General
$14.25 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Industrial precision flexible steel, makes very precise measurements
- Ultra-fine black graduations
- Polished stainless steel finish
Category: Measuring & Layout Tools
Industrial precision flexible steel, makes very precise measurements. Ultra-fine black graduations. Polished stainless steel finish.
| Flexibility | Flexible |
|---|---|
| Increment @ Scale | 1/32 in @ 1 in; 1/64 in @ 1 in |
| Length [Nom] | 6 in |
| Material | Stainless Steel |
| Measuring System | Inch |
| Mounting | Clip |
| No. of Scales | 2 |
| Type | Measurement Rule |
| Wt. | 0.02 lb |
| Weight (lbs) | 0.0300 |
|---|---|
| Brand | General |
| UPC | 038728320469 |
| MPN | 301/1 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Nickel, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In