We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GENERAL 612020 Screwdriver, #00 Drive, Phillips Drive, 4-7/8 in OAL
SKU
ORG7217706
$35.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Blade made of heat-treated 8650 alloy steel (nickel-chromium-molybdenum) that is chrome-plated to resist corrosion. Rotating cap, facets fit palm, recess fits finger tip, driver tip size shown on cap and a eight sided non-slip cushion grip. Color-coded ring identifies type of tip. Carded.
Category: Slotted Screwdrivers
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Type | Non- Slip Cushion Grip |
| Overall Length | 4-7/8 in |
| Point Size | NO 00 |
| Point Type | Phillips |
| Shank Length | 1-1/2 in |
| Special Features | 1/2 in Diameter X 3-3/8 in Length Handle 3/4 in Knob Diameter |
| Brand | Precision UltraTech |
| UPC | 038728612038 |
| MPN | 612020 |
| Dimensions (LxHxW) | 13.5 x 10.25 x 20 |
| Weight (lbs) | 0.0400 |
|---|

Log In