We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
General Filters 1A-25B Oil Filter, 3/8 in NPT
SKU
ORG6817050
$47.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compatible with bio-fuel blends up through B100
- Standard with BioGasket
- Durable epoxy-coated galvanized steel filter bowl inside and out
- Forever lock bottom bolt design
- For final filtration in central fuel oil distribution systems
Category: Oil Heater Accessories
For oil-fired heating appliances used in small to average sized homes and commercial buildings. Used for final filtration in central fuel oil distribution systems. May be used in one or two-pipe systems. Working pressure of 12 psi. UL listed. 3/8 in NPT standard.
| Connection Size | 3/8in |
|---|---|
| Connection Type | NPT |
| Dimensions | 3-5/8 in Dia x 5-1/8 in H |
| Pressure Rating | 40psi |
| Seal Material | Fluoro Elastomer/Synthetic Rubber |
| Weight (lbs) | 2.1500 |
|---|---|
| Brand | General Filters |
| UPC | 683786013008 |
| MPN | 1A-25B |

Log In