We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
General-Purpose Masking Tape, 3" Core, 48 mm x 54.8 m, Beige, 2/Pack
SKU
UNV51302
by Universal
$11.11 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 7 left
- All-purpose tape.
- Beige crepe paper masking tape coated with an aggressive pressure-sensitive natural rubber adhesive.
- Ideal for interior paint masking, textile, carpet seaming, silk screening, mail rooms, golf club shaft (build-up), and for light-duty bundling, packaging, industrial, manufacturing, splicing, and tabbing.
- Tears easily, lays down flat and won't lift or curl.
- Removes easily without leaving a residue.
Category: Masking Tapes
Beige crepe paper masking tape coated with an aggressive pressure-sensitive natural rubber adhesive. Designed primarily as an all-purpose product for non-critical applications. Ideal for interior paint masking, textile, carpet seaming, silk screening, mail rooms, golf club shaft (build-up), and for light-duty bundling, packaging, industrial, manufacturing, splicing, and tabbing. Tears easily. Lays down flat and won't lift or curl. Removes easily without leaving a residue. Grade: Medium-Duty; Core Size: 3"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Natural Rubber.
| Adhesive Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Backing Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Color(s) | Beige |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Global Product Type | Masking Tape |
| Grade | Medium-Duty |
| Length | 54.8 m |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 48 mm x 54.8 m |
| Tensile Strength | 19 lb/in |
| Thickness | 5.5 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 48 mm |
| UPC | 087547513026 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0900 |
| MPN | 51302 |
| Brand | Universal |

Log In