We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
General Purpose Vinyl Tapes, 2 in x 36 yd, 5 mil, Yellow
SKU
ORS40502120043178
by 3M
$27.39 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Bright, vivid tape is great for marking surfaces and objects.
- Maintains vivid color over time.
- Adheres and conforms to irregular and uneven surfaces.
- Rubber adhesive provides strong, instant bond.
- Moisture- and abrasion-resistant.
Category: Tapes
Bright, vivid tape is great for marking surfaces and objects. Maintains vivid color over time. Adheres and conforms to irregular and uneven surfaces. Rubber adhesive provides strong, instant bond. Moisture- and abrasion-resistant.
| Adhesion to Steel | 18 oz/in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Length [Nom] | 36 yd |
| Material | PVC; Rubber Adhesive |
| Packing Type | Roll |
| Quantity | 36 per Case |
| Resistance | Abrasion; Weather |
| Temp. Range [Max] | 85 °F |
| Temp. Range [Min] | 60 °F |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 13 lb/in |
| Thickness [Nom] | 5 mil |
| Type | Vinyl Tape |
| Width [Nom] | 2 in |
| Wt. | 0.69 lb |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | 3M™ |
| Weight (lbs) | 0.8200 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 021200431784 |
| MPN | 021200-43178 |


Log In