We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genesis GMS1015LC Miter Saw, 10 in Dia Blade, 4600 rpm Speed, 45 deg Max Miter Angle, 45 deg Max Bevel Angle
SKU
ORG5094370
by Genesis
$200.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Make precision miter cuts up to 45 deg left and right, with nine position stops at commonly used angles
- Make bevel cuts up to 45 deg left
- Laser-light cutting guide for quicker alignment and improved accuracy
- Die-cast aluminum base for portability
- Electric brake stops the blade in seconds
- Spindle lock for quick blade changes
- For crown molding, shadow boxes, picture frames and more
Category: Miter Saws
Make precision miter cuts up to 45 deg left and right with 9 stops at commonly used angles. Make bevel cuts up to 45 deg left. Use compound cutting for crown molding, shadow boxes, picture frames and more. Laser-light cutting guide for quicker alignment and improved accuracy. Die-cast aluminum base for portability. Electric brake stops the blade in secs. Spindle lock for quick blade changes. Includes 60 teeth carbide-tipped blade installed, hold-down clamp, dust bag, two extension wings, blade wrench and two AAA batteries for laser. No-load speed of 4600 rpm and weighs 24 lb.
| Blade Diameter | 10in |
|---|---|
| Cutting Capacity | 3 x 4-3/4 in at 0 x 90 deg 3 x 3-5/16 in at 45 x 90 deg |
| Includes | 60T Carbide Blade Installed Blade Wrench Dust Bag Extension Wings Hold Down Clamp |
| Material | Aluminum |
| Maximum Bevel Angle | 45deg |
| Maximum Miter Angle | 45deg |
| Speed Rating | 4600rpm |
| UPC | 897667001873 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 30.0000 |
| MPN | GMS1015LC |
| Brand | Genesis |

Log In