We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe 2-ply Standard Bath Tissue Rolls
SKU
GJO2540096
by Genuine Joe
$49.67 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Embossed, 2-ply, perforated sheets
- Securely overall-wrapped for maximum sanitation
- Exceptional whiteness, absorbency and softness
- Fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers
- Due to continued supply issues, actual recycled content may vary from amounts stated
Category: Bath Tissues
Embossed bath tissue offers two-ply sheets that are securely overall-wrapped for maximum sanitation. Perforated tissue offers exceptional whiteness, absorbency and softness and is suited for restroom applications. Each roll fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers. Tissue is made from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.
| Application/Usage | Restroom |
|---|---|
| Brand Name | Genuine Joe |
| Compatible Dispenser | San Jamar Tissue Dispenser |
| Core Diameter | 1.63" |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | EPA |
| Features | Absorbent |
| Features | Embossed |
| Features | Perforated |
| Features | Soft |
| Full Size Horizontal | 3" |
| Full Size Vertical | 4" |
| Full Size | 3" x 4" |
| Manufacturer Part Number | 2540096 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Number of Plys | 2 |
| Packaged Quantity | 96 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | 2-ply Standard Bath Tissue Rolls |
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Recycled | Yes |
| Rolls Per Container | 96 |
| Sheets Per Roll | 400 |
| UNSPSC | 14111704 |
| UPC | 035255400961 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 22.5100 |
| MPN | 2540096 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In