We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe 24" Dust Mop Frame
SKU
GJO48264CT
by Genuine Joe
$131.88 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For use with Genuine Joe 1" x 60" Wooden Dust Mop Handle and 24" Mop Refill
- Chrome-plated to resist rust
- 360-degree swivel for a versatile, efficient dust-control tool
- Reinforced with 1/4" steel rod crossbars for maximum strength
Category: Mop Frames
Mop frame is designed for use with Genuine Joe 1" x 60" Vinyl-coated Steel Handle, 1" x 60" Wooden Handle, 1-1/2" x 60" Wooden Handle and 24" dust mop refill (all sold separately). 360-degree swivel frame swings at all angles to provide the most versatile, efficient dust-control tool. Chrome-plating resists rust. Construction reinforced with 1/4" steel rod crossbars delivers maximum strength. Frame does not include attachment clip.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Genuine Joe |
| Compatibility | Genuine Joe Handles/Mops:
|
| Country of Origin | China |
| Features | 360° Swivel |
| Features | Chrome Plated |
| Features | Reinforced |
| Features | Rust Resistant |
| Height | 4.8" |
| Length | 24" |
| Manufacturer Part Number | 48264CT |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Clip-On 24" Dust Mop Frame |
| Product Type | Mop Frame |
| Recycled | No |
| Width | 5" |
| UNSPSC | 47131613 |
| UPC | 50035255482641 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.5000 |
| MPN | 48264CT |
| Brand | Genuine Joe |

Log In