We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe 44-gal Heavy-duty Trash Container
SKU
GJO11581CT
by Genuine Joe
$274.02 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-duty design provides great performance for an assortment of uses
- 44-gallon container can be used for general refuse to biohazard waste
- Built-in handles offer easy lifting for quick disposal
- Bag cinch secures trash bags to keep it in place
Category: Trash Cans & Containers
Trash container features a heavy-duty design that's perfect for an assortment of uses. 44-gallon container can be used for general refuse to biohazard waste. Trash container features built-in handles for easy lifting. The bag cinch secures trash bags so they stay in place.
| Brand Name | Genuine Joe |
|---|---|
| Capacity | 44 gal |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Features | Handle |
| Features | Heavy Duty |
| Height | 24" |
| Manufacturer Part Number | 11581CT |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Color | Gray |
| Product Name | 44-gallon Heavy-duty Trash Container |
| Product Type | Waste Container |
| Recycled | No |
| Width | 31.5" |
| UNSPSC | 47121702 |
| UPC | 50035255115815 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 53.0000 |
| Color | Gray |
| Shape | Round |
| Style | Top Open |
| MPN | 11581CT |
| Brand | Genuine Joe |


Log In