We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe All Purpose Sweeper
SKU
GJO20129
by Genuine Joe
$70.44 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Exceptional quality bristles efficiently collect dirt and debris
- 24" length allows easy maneuvering for quick cleanings
- All-purpose design can be used for commercial or industrial purposes
- 60" metal handle resists bending for long-lasting use
Categories: Janitorial & Sanitation Supplies, Sweeping Supplies, Brooms
Floor sweep features exceptional quality bristles to let you effectively collect dirt and debris on smooth floor surfaces. All-purpose design is perfect for use in either industrial or commercial purposes. 60" metal handle is durably designed to resist bending for long-lasting use.
| Application/Usage | Floor |
|---|---|
| Application/Usage | Industrial |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Features | Bend Resistant |
| Features | Durable |
| Handle Length | 60" |
| Handle Material | Metal |
| Handle Width | 24" |
| Manufacturer Part Number | 20129 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Metal |
| Product Name | 24" x 60" All Purpose Sweeper, GJO20129 |
| Product Type | Sweeper |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 47131604 |
| UPC | 035255201292 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0000 |
| MPN | 20129 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In