We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Disinfecting Wipes
SKU
GJOW75F
by Genuine Joe
$24.71 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 1-step cleaner that kills a broad spectrum of bacteria
- Perfect for germs in bathrooms, sinks, gyms and more
- Extra-strong, nonwoven construction absorbs and disinfects soiled surfaces
- Ready-to-use design for convenient cleaning
- Leaves behind a refreshing citrus scent
Category: Household Cleaning
Ready to use for quick and convenient disinfecting, these Disinfecting Wipes are a one-step disinfecting cleaner that is effective against a broad spectrum of bacteria when used as directed. Pre-moistened wipe kills SARS-COV2 4 that causes COVID-19. They are ready-to-use best for killing germs found in bathrooms, sinks, offices, gyms and a wide variety of worksurfaces. Large, 7" x 8" towel dimension handles cleaning jobs of any size. Extra-strong, nonwoven wiper absorbs while it disinfects soiled surfaces including industrial applications. Fresh citrus scent refreshes while you clean.
| Application/Usage | Bathroom |
|---|---|
| Application/Usage | Gym |
| Application/Usage | Industry |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Sink |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Cleaner Length | 8" |
| Cleaner Size | 7" Width x 8" Length |
| Cleaner Type | Towel |
| Cleaner Width | 7" |
| Container Type | Tub |
| Country of Origin | United States |
| Features | Absorbent |
| Features | Pre-moistened |
| Features | Strong |
| Kill Claims | Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV 2) |
| Manufacturer Part Number | W75F |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | Disinfecting Wipes |
| Product Type | Disinfectant Wipe |
| Quantity Per Container | 75 |
| Recommended Use | Bacteria Remover |
| Recommended Use | Soil Remover |
| Recycled | No |
| Scent | Fresh Citrus |
| UNSPSC | 47131502 |
| Weight (lbs) | 9.5000 |
|---|---|
| MPN | W75F |
| Brand | Genuine Joe |

Log In