We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Disposable Urinal Floor Mat
SKU
GJO85160
by Genuine Joe
$35.79 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Quick-drying surface prevents puddles from collecting
- Durable material can be mopped over for fast cleanings
- Nonslip backing sits securely in place to prevent frequent adjustments
- Disposable design allows easy replacement as needed
Category: Bath & Shower Mats
Urinal floor mat features a quick-drying, fiber surface to keep your surrounding areas clean and dry. The easy-to-clean material can be mopped over for quick cleanings. Nonslip backing keeps this mat in securely in place to prevent it from sliding in high-traffic locations. Plus, its disposable design allows you to simply toss it away and replace as needed.
| Application/Usage | Urinal |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | Disposable |
| Features | Durable |
| Features | Easy to Clean |
| Features | Non-slip |
| Features | Quick Drying |
| Manufacturer Part Number | 85160 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Mat Length | 21" |
| Mat Thickness | 0.30" |
| Mat Width | 17.40" |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Color | Charcoal Black |
| Product Material | Fiber |
| Product Name | Disposable Urinal Floor Mat |
| Product Type | Floor Mat |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 47121902 |
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.8600 |
| UPC | 035255851602 |
| MPN | 85160 |

Log In