We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Dust Mop Complete Combo
SKU
GJO54101
by Genuine Joe
$65.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for dusting
- Includes absorbent, natural, cotton yarn mop with lightweight handle
- Chrome-plated frame resists rust and is reinforced with 1/4" steel rod crossbars
- Mophead is made with recycled content
- Length: 60"
Categories: Health & Beauty, Household Supplies, Household Cleaning Tools, Wet Mops
Complete mop with frame, handle and dust mop delivers maneuverability. 360-degree swivel frame swings at all angles to provide the most versatile, efficient dust-control tool. Mop is large enough to clean aisles and warehouses and maneuvers easily under and around desks. Mophead frame is chrome-plated to resist rust and is reinforced with 1/4" steel rod crossbars for maximum strength. Absorbent, natural cotton yarn mop is designed for dusting efficiency and is made with a high percentage of recycled material. Lightweight handle measures 15/16" x 60" and is made of natural wood. Mop is refillable.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | China |
| Features | Absorbent |
| Features | Chrome Plated |
| Features | Lightweight |
| Features | Refillable |
| Features | Reinforced |
| Features | Rust Resistant |
| Features | Swivel Head |
| Handle Diameter | 0.94" |
| Handle Length | 60" |
| Handle Material | Wood |
| Head Material | Cotton |
| Head Width | 24" |
| Manufacturer Part Number | 54101 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Dust Mop Complete Combo |
| Product Type | Dust Mop |
| Recycled Content | 50% |
| Recycled | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| UNSPSC | 47131617 |
| UPC | 035255541015 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0000 |
| MPN | 54101 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In