We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Economy High-Density Can Liners
Delivered in 2-4 business days
- Built for light to medium trash and frequent changes
- Superior performance and strength with high-density resins
- Coreless rolls to store easily and keep bags at your fingertips
- Ideal for office recycling, waste and pilferage control
- Star-bottom for even distribution of contents
Use these Economy High-density Can Liners for light to medium trash and frequently changed trash applications, including breakrooms, paper/plastic recycling bins and restrooms. Ideal for office waste, the can liners are made with high-density resins for superior strength and performance. Translucent design allows easy viewing of contents so the trash bags can also help with pilferage control. Star-bottom construction easily conforms to any size trash can and spreads trash around the bottom of the bag. The star seal, or X-seal, is designed for more even distribution of contents. Bags come in a convenient coreless roll for compact storage and easy dispensing anywhere. Rolls are perforated for easy access. Each 14 micron thick bag holds 56 gallons of garbage. Bag size is 43" x 46".
| Application/Usage | Office Waste |
|---|---|
| Bag Length | 46" |
| Bag Size | 46" x 43" |
| Bag Thickness | 0.55 mil (14 Micron) |
| Bag Width | 43" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | High |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer Part Number | 70015 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 200 |
| Packaged Quantity | 200 / Carton |
| Product Color | Translucent |
| Product Material | Resin |
| Product Name | Economy High-Density Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Size Standard | Extra Large |
| Volume Capacity | 56 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255700153 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.0400 |
| MPN | 70015 |
| Brand | Genuine Joe |






Log In