We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Embossed Roll Bath Tissue
SKU
GJO2508080
by Genuine Joe
$64.89 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Soft and absorbent, perforated tissue
- Individually wrapped for maximum sanitation
- Fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers
- Due to continued supply issues, actual recycled content may vary from amounts stated
- Exceeds EPA guidelines
Category: Bath Tissues
Embossed bath tissue offers two-ply sheets that are securely overall-wrapped for maximum sanitation. Perforated tissue offers exceptional whiteness, absorbency and softness and is suited for restroom applications. Each roll includes 550 sheets (4" x 4") and fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers. Tissue is made from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.
| Application/Usage | Restroom |
|---|---|
| Brand Name | Genuine Joe |
| Compatible Dispenser | San Jamar Tissue Dispenser |
| Core Diameter | 1.63" |
| Country of Origin | United States |
| Features | Absorbent |
| Features | Perforated |
| Features | Soft |
| Full Size Horizontal | 4" |
| Full Size Vertical | 4" |
| Full Size | 4" x 4" |
| Manufacturer Part Number | 2508080 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Number of Plys | 2 |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | Embossed Roll Bath Tissue |
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Recycled | Yes |
| Sheets Per Roll | 550 |
| UNSPSC | 14111704 |
| UPC | 035255250887 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 31.6600 |
| MPN | 2508080 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In