We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe GJO02309, 36" Dustmop Frame, 1 Each, Chrome
SKU
GJO02309
by Genuine Joe
$16.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For use with Genuine Joe 02310 Dust Mop handle and 01702 mop refill
- 360-degree swivel frame swings at all angles for the most versatile, efficient dust control
- Chrome-plated to resist rust
- Reinforced with 1/4" steel rod crossbars for maximum strength
Category: Dusters
Mop frame is designed for use with Genuine Joe 1" x 60" Vinyl-coated Steel Handle, 1" x 60" Wooden Handle, 1-1/2" x 60" Wooden Handle and 36" mop refill (all sold separately). 360-degree swivel frame swings at all angles to provide the most versatile, efficient dust-control tool. Chrome-plating resists rust. Construction reinforced with 1/4" steel rod crossbars delivers maximum strength. Frame does not include attachment clip.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | China |
| Diameter | 0.3" |
| Features | 360° Swivel |
| Features | Chrome Plated |
| Features | Reinforced |
| Features | Rust Resistant |
| Manufacturer Part Number | 02309 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Clip-On 36" Dust Mop Frame |
| Product Type | Mop Frame |
| Recycled | No |
| Width | 36" |
| UNSPSC | 47131613 |
| UPC | 035255023092 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.5000 |
| MPN | 02309 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In