We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Hot Cup
SKU
GJO10316CT
by Genuine Joe
$62.32 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Sturdy construction safely holds hot beverages for on-the-go enjoyment
- Smooth rim provides enjoyable sipping experience
- Disposable material allows quick cleanup after use
- Perfect for serving coffee, tea, hot chocolate and more
Category: Cups & Mugs
Paper cup features a sturdy, rigid construction to keep your favorite hot beverages contained until the very last sip. Smooth rim provides a satisfying sipping experience and is rolled to enhance the strength of the sidewall. Disposable design allows quick, easy cleanup after each use. 8 oz. hot cup is perfect for coffee, tea, hot chocolate, cappuccino and more.
| Additional Warranty Information | 1 year limited warranty. |
|---|---|
| Application/Usage | Beverage |
| Application/Usage | Cappuccino |
| Application/Usage | Coffee |
| Application/Usage | Hot Chocolate |
| Application/Usage | Tea |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Container Type | Pack |
| Country of Origin | China |
| Depth | 7.1" |
| Features | Disposable |
| Features | Easy to Clean |
| Features | Rigid |
| Features | Rolled Rim |
| Features | Sturdy |
| Height | 10.4" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 10316CT |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Paper |
| Product Name | Hot Cup |
| Product Type | Cup |
| Quantity Per Container | 50 |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Width | 3.5" |
| UNSPSC | 52151504 |
| UPC | 50035255103164 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.6400 |
| MPN | 10316CT |
| Brand | Genuine Joe |








Log In