We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Jumbo Dispenser Roll Bath Tissue
SKU
GJO2506008
by Genuine Joe
$31.31 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 2-ply, nonperforated and fragrance-free
- Ideal for high-traffic restrooms
- 3.88" x 1000' on a 3-1/2" core
- Due to continued supply issues, actual recycled content may vary from amounts stated
Category: Tissue Dispensers
Jumbo roll of bath tissue is ideal for high-traffic restrooms. Two-ply tissue is nonperforated and measures 3-1/2" wide x 1000' so it will fit in standard, jumbo bathroom-tissue dispensers. Unscented bath tissue is made from a high percentage of recycled fiber that easily exceeds EPA guidelines.
| Application/Usage | Restroom |
|---|---|
| Application/Usage | Toilet |
| Application/Usage | Washroom |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Compatible Dispenser | Wisconsin Tissue Dispenser |
| Core Diameter | 3.30" |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | EPA |
| Features | Embossed |
| Features | Fragrance-free |
| Features | Nonperforated |
| Features | Unscented |
| Full Size Horizontal | 3.50" |
| Full Size Vertical | 1000 ft |
| Full Size | 3.50" x 1000 ft |
| Manufacturer Part Number | 2506008 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Maximum Roll Diameter | 9" |
| Number of Plys | 2 |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | Jumbo Dispenser Roll Bath Tissue |
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Recycled | Yes |
| UNSPSC | 14111704 |
| UPC | 035255250085 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.5400 |
| MPN | 2506008 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In