We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Marble Top Anti-fatigue Mats
SKU
GJO71210
by Genuine Joe
$63.01 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Helps reduce fatigue from prolonged standing and increase productivity
- Ideal for general office, copiers, teller stations, service counters and more
- Top surface is puncture-resistant and flame-resistant
- High-density foam backing for superior comfort
- Beveled edges help reduce trips and falls
Category: Floor Mats
Marble patterned anti-fatigue mat helps reduce fatigue from prolonged standing and increase productivity. Ideal for general office, copiers, teller stations, service counters, light-industrial dry-area assembly lines, airports and banks. Top surface is puncture-resistant and flame-resistant. High-density foam backing provides superior comfort. Beveled edges help reduce trips and falls. 24" wide x 36" deep x 1/2" thick mat is easy to clean. Just wipe with a dry or damp cloth or wash top surface with water and mild soap.
| Application/Usage | Airport |
|---|---|
| Application/Usage | Assembly Line |
| Application/Usage | Bank |
| Application/Usage | Copier |
| Application/Usage | Industry |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Service Counter |
| Application/Usage | Teller Station |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | Beveled Edge |
| Features | Comfortable |
| Features | Easy to Clean |
| Features | Flame Resistant |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Washable |
| Features | Wipes Clean |
| Manufacturer Part Number | 71210 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Mat Depth | 36" |
| Mat Thickness | 0.50" |
| Mat Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Gray Marble |
| Product Material | High Density Foam (HDF) |
| Product Name | Marble Top Anti-fatigue Mats |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 52101510 |
| UPC | 035255712101 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.0000 |
| MPN | 71210 |
| Brand | Genuine Joe |




Log In