We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Polishing Floor Pad
SKU
GJOH8066
by Genuine Joe
$40.20 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Extra-fine and formulated for polishing clean, dry floors
- Use fine-water mist to produce a high-gloss, wet look
- Great for polishing soft waves on wood floors
- Use with 175-350 RPM machines
Category: Dust Mops & Pads
Polishing floor pad is designed for dry polishing and can be used with a fine-water mist to create a higher gloss. Open-web design is durable, long-lasting and resilient. Finer denier fibers with softer resin are nonabrasive for light polishing. This thick pad is ideal for polishing soft waves on wood floors. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 350 RPM.
| Application/Usage | Floor |
|---|---|
| Application/Usage | Polishing |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Durable |
| Features | Long Lasting |
| Features | Non-abrasive |
| Manufacturer Part Number | H8066 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Pad Length | 28" |
| Pad Width | 14" |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Product Material | Resin |
| Product Name | Polishing Floor Pad |
| Product Type | Cleaning Pad |
| Recycled Content | 50% |
| Recycled | Yes |
| UNSPSC | 47131602 |
| UPC | 035255180665 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.5000 |
| MPN | H8066 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In