We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Wood Handle Complete Wet Mop
SKU
GJO54201
by Genuine Joe
$75.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for light damp mopping or heavy-duty scrubbing jobs
- Includes 24 oz. absorbent, 4-ply, cotton mophead
- Sturdy, lightweight, natural wood handle
- Made with recycled content
- Length: 60"
Categories: Health & Beauty, Household Supplies, Household Cleaning Tools, Wet Mops
Cotton Wet Mop is ideal for light or heavy jobs. Lightweight 15/16" x 60" natural wood handle will not rust. Mop includes a 24 oz. mophead made from absorbent, natural four-ply cotton yarn for damp mopping and scrubbing efficiency. Refillable mophead is made with a high percentage of recycled material.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | Brazil |
| Features | 4-ply |
| Features | Absorbent |
| Features | Lightweight |
| Features | Refillable |
| Features | Rust Resistant |
| Handle Material | Wood |
| Head Height | 0.94" |
| Head Material | Cotton |
| Head Width | 60" |
| Manufacturer Part Number | 54201 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Wood Handle Complete Wet Mop |
| Product Type | Cotton Mop |
| Recycled Content | 50% |
| Recycled | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| UNSPSC | 47131617 |
| UPC | 035255542012 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0000 |
| MPN | 54201 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In