We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Geographics RoyalBrites 3-D Display Board
SKU
GEO27143
by Geographics
$76.60 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Shelf creates sleek presentation with 3D look
- Built-in header offers convenient label area for display
- Corrugated construction is durable and lightweight
- Smooth surface allows easy use with paints, adhesives and markers
- Perfect for showcasing school projects, business presentations and more
Category: Office Boards
Tri-fold display board features a distinctive shelf to give your project a three-dimensional look and provide a convenient space to display a model of your project. Incorporated header offers a handy way to label your display. Corrugated construction offers excellent durability while remaining lightweight for easy transportation. Smooth surface works well with paints, adhesives and markers. Tri-fold display board is perfect for science fairs, school projects, business presentations and more.
| Application/Usage | Presentation |
|---|---|
| Application/Usage | School |
| Application/Usage | Science Project |
| Assembly Required | No |
| Board Depth | 0.40" |
| Board Height | 39" |
| Board Width | 48" |
| Brand Name | Geographics |
| Country of Origin | United States |
| Features | Corrugated |
| Features | Durable |
| Features | Eco-friendly |
| Features | Lightweight |
| Features | Portable |
| Features | Shelf |
| Features | Smooth |
| Features | Tri-fold |
| Manufacturer Part Number | 27143 |
| Manufacturer | Geographics, LLC |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Name | RoyalBrites 3-D Display Board |
| Product Type | Display Board |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 44111907 |
| Weight (lbs) | 5.0000 |
|---|---|
| MPN | 27143 |
| Brand | Geographics |

Log In