We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hollow-End Knot Wire End Brush, Steel, 22,000 rpm, 1 1/8" x 0.014"
SKU
ORS80410027
by Weiler
$37.92 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Hollow-end wire brush
- Rugged knot-type construction provides aggressive, high-impact action for severe applications
- Ideal for cleaning in recessed areas
Category: Wire Brush Abrasives
Hollow-end wire brush. Rugged knot-type construction provides aggressive, high-impact action for severe applications. Ideal for cleaning in recessed areas.
| Applicable Materials | Armored Steel; Cast Iron; Ductile Iron; Steel; Tool Steel |
|---|---|
| Applications | Cleaning; Deburring |
| Bristle Diam | 0.014 in |
| Bristle Material | Steel |
| Brush Diam | 1-1/8 in |
| Quantity | 1 EA/EA |
| Speed [Nom] | 22000 RPM |
| Stem Diam | 1/4 in |
| Structure | 12-Knots |
| Trim Length [Nom] | 7/8 in |
| Type | Heavy Duty; Hollow End |
| Used With | CNC/Milling/Automatic Machine; Die Grinder; Drill; Drill Press; Right Angle Die Grinder; Straight Grinder |
| Wire Size [Nom] | 0.014 in |
| Brand | Weiler |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| UPC | 012382100278 |
| MPN | 10027 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |






Log In