We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
38000 Series Bridge, 48w x 24d x 29.5h, Mahogany/Charcoal
SKU
HON38210NS
by HON
$580.91 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Connects Single Pedestal Desk and Credenza to form a U-Workstation.
- Steel-reinforced high-pressure laminate top is scratch-resistant and stain-resistant.
- Grommets on work surface for cable management.
- Modesty panel for privacy.
- Lightweight for easy configurations.
Category: Office Desks
Steel-reinforced high-pressure laminate top is scratch-resistant and stain-resistant. Grommets on work surface for cable management. Modesty panel for privacy. Lightweight for easy configurations. Connects Single Pedestal Desk and Credenza to form U-Workstation. Color: Mahogany/Charcoal; Color Family: Mahogany; Overall Width: 48"; Overall Depth: 24".
| Base Material | Metal |
|---|---|
| Color Family | Mahogany |
| Color(s) | Mahogany/Charcoal |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Disclaimer Statement | Connects Desk and Credenza or Corner Unit and Desk to form "U" workstation, sold and shipped separately. |
| Edge Detail Profile | Radius Edge |
| For Use With | HON® 38000 Series Single Pedestal Desks, Single Pedestal Credenza and Corner Unit |
| Global Product Type | Bridges |
| Overall Depth | 24" |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 48" |
| Package Includes | Hardware |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 37% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Series Name | HON® 38000 Series |
| Top Material | Steel-Reinforced High-Pressure Laminate |
| Total Recycled Content Percent | 43% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 54.0000 |
| UPC | 089192669110 |
| MPN | HON38210NS |

Log In