We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brigade 700 Series Lateral File, 3 Legal/Letter-Size File Drawers, Black, 42" x 18" x 39.13"
SKU
HON793LP
by HON
$1,025.18 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Counterweight included, where applicable, to meet ANSI/BIFMA requirements.
- Lock secures both sides of drawer.
- Three-part telescoping slide suspension.
- Leveling glides adjust for uneven floors.
- Mechanical interlock allows only one drawer to open at a time to inhibit tipping.
- HON "One Key" interchangeable core removable locks.
Category: Office File Cabinets
Three-part telescoping slide suspension. Lock secures both sides of drawer. Mechanical interlock allows only one drawer to open at a time to inhibit tipping. Leveling glides adjust for uneven floors. HON "One Key" interchangeable core removable locks. Three Drawers. Drawer Quantity: 3; Drawer Configuration: File; Anti-Tip Mechanism Indicator: Yes; Anti-Tip Mechanism: Counterweight; Mechanical Interlock.
| Anti-Tip Mechanism | Counterweight; Mechanical Interlock |
|---|---|
| Anti-Tip Mechanism Indicator | Yes |
| Base Material | Steel |
| Caster Indicator | No |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Document Size Accommodation | Legal; Letter |
| Drawer Configuration | File |
| Glide/Feet Details | Four Adjustable-Leveling Glides |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Global Product Type | Lateral File Cabinets |
| Number of Drawers | 3 |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 39.13" |
| Overall Width | 42" |
| Pedestal Sub-Type Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 24% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 12% |
| Series Name | HON® Brigade® 700 Series |
| Special Features | Three Drawers |
| Top Material | Steel |
| Total Recycled Content Percent | 36% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 182.0000 |
| UPC | 089192906390 |
| MPN | HON793LP |

Log In