We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Build Series Rectangular Tabletop
Delivered in 2-4 business days
- Durable, adaptable solution for individual or group configurations
- Part of HON Build Series - foundation for a more productive workplace; Height-adjustable legs sold separately
- Traditional shape can be easily combined with other rectangle or half-round shapes to create endless configurations
- Perfect for any learning environment
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
This rectangular tabletop is part of the HON Build Series that includes flexible tables for working, learning, sharing and training. From open areas and training rooms to collaborative spaces between, Build meets your needs on your terms and creates the foundation for a more productive workplace. The rectangular tabletop is one of the unique, interchangeable, Build tabletop shapes that easily move to create single or multiple user configurations. You can use multiple rectangular tops for a large workgroup or, for more diverse collaboration options, mix it with two half-round tabletops or tabletops shaped like a wisp or ribbon (all sold separately). 1-1/8" thick worksurface is made of solid-core particleboard covered with thermal-fused laminate that is abrasion-resistant and scratch-resistant. The height-adjustable metal legs are sold separately and adjust from 22" to 34" to accommodate any size user. Bracket welded to leg allows easy installation.
| Brand Name | HON |
|---|---|
| Color/Finish | Sterling Ash |
| Depth | 24" |
| Edge Color/Finish | Platinum |
| Edge Style | T-mold |
| Manufacturer Part Number | HONTR2460ENLS1K |
| Manufacturer | The HON Company |
| Maximum Height Adjustment | 34" |
| Minimum Height Adjustment | 25" |
| Product Family | Build |
| Product Line | Build |
| Product Model | HETR2460E |
| Product Name | Build Series Rectangular Tabletop |
| Product Type | Table Top |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Width | 60" |
| UNSPSC | 56101519 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 57.0000 |
| UPC | 194966337345 |
| MPN | HONTR2460ENLS1K |











Log In