We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Foundation Mahogany Laminate Worksurface
SKU
HONLMW6624N
by HON
$128.03 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pair with height-adjustable base for an active work or training area
- Compatible with both HON Foundation and Coordinate height-adjustable bases
- Unbeatable combination of stunning beauty and rugged durability
- Easy cord management with 2 grommets
- Backed by the HON Limited 5-Year Warranty
Category: Office Tables
Tabletop is part of the HON Foundation Casegoods Series that lets you create a premium sit-stand work space with straightforward styling and rugged durability. Use it to create a collaborative space in meeting rooms and open areas. Durable, thermal-fused, Mahogany laminate is scratch-resistant and stain-resistant. Add the 1" thick worksurface to a height-adjustable base (sold separately) for a more active workstation. Two 3" round grommets neatly route cables and cords directly to the worksurface. Adjustable floor-leveling glides provide 3/4" of adjustment. Tabletop is compatible with HON Foundation and Coordinate Height-Adjustable Bases.
| Additional Warranty Information | Backed by the HON Limited 5-Year Warranty |
|---|---|
| Application/Usage | Meeting |
| Application/Usage | Office |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 66" Width x 24" Depth x 1" Thickness |
| Features | Floor Glide |
| Features | Grommet |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Stain Resistant |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | LMW6624N |
| Manufacturer | The HON Company |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Product Line | Foundation |
| Product Material | Thermofused Laminate (TFL) |
| Product Model | HLMW6624 |
| Product Name | Foundation Worksurface 66"W x 24"D |
| Product Type | Tabletop |
| Recycled | No |
| Thickness | 1" |
| Width | 66" |
| UNSPSC | 56101901 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 82.0000 |
| UPC | 191734882465 |
| MPN | LMW6624N |

Log In