We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Laminate Top Rectangular Utility Tables
SKU
HONUTM2040CLCHR
by HON
$313.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Blends timeless visual design with solid construction that will last for years
- Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant laminate stands up to heavy use and is specially treated to withstand boiling liquids
- Heavy-grade, warp-resistant particleboard withstands high activity
- Formed steel legs and perimeter frame are built to endure frequent moves and high activity
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Category: Office Tables
All-purpose utility table has a place in every work and educational environment. Chrome steel legs with glides and square edge detail are the perfect complement for HON 34000 series desks. Four-sided, 3-1/8" high steel apron provides reinforcement and a touch of color. The 1-1/8" thick top with self-edge, square corners and PVC edgebanding features Harvest laminate that is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Adjustable leveling glides are made of nonmarring material for hard-surface floors. Whether for the library, mailroom or copier area, this utility table will prove to be more than useful. It comfortably seats one person while conserving floor space.
| Application/Usage | Computer |
|---|---|
| Application/Usage | Paperwork |
| Base Color/Finish | Chrome |
| Brand Name | HON |
| Color/Finish | Harvest |
| Color/Finish | Putty |
| Depth | 20" |
| Edge Style | T-mold |
| Features | Glide |
| Features | Liquid Resistant |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Spill Resistant |
| Features | Stain Resistant |
| Features | Warp Resistant |
| Height | 29" |
| Manufacturer Part Number | HONUTM2040CLCHR |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Model | HUTM2040 |
| Product Name | HUTM2040 Utility Table |
| Product Type | Utility Table |
| Width | 40" |
| UNSPSC | 56101519 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 50.0000 |
| UPC | 631530061157 |
| MPN | HONUTM2040CLCHR |

Log In