We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
1870 Series Bookcase, Three-Shelf, 36w x 11.5d x 36.13h, Mahogany
SKU
HON1872N
by HON
$244.55 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable, long-lasting laminate.
- Clean lines equal classic storage style.
- Adjustable shelf bookcase.
- Long lasting wear-resistant laminate with durable PVC edges.
- Four adjustable leveling glides.
Category: Office Bookcases & Hutches
Durable construction plus clean lines equal classic storage style. Adjustable shelf bookcase. Long lasting wear-resistant laminate with durable PVC edges. Four adjustable leveling glides. Three ShelvesTwo Adjustable. Color: Mahogany; Color Family: Mahogany; Material(s): Laminate; Shelf Count: 3.
| Color Family | Mahogany |
|---|---|
| Color(s) | Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Shelf Bookcases |
| Material(s) | Laminate |
| Number of Shelves | 3 |
| Overall Depth | 11.5" |
| Overall Height | 36.13" |
| Overall Width | 36" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® 1870 Series |
| Shelf Capacity (Weight) | 105 lbs |
| Shelf Thickness | 0.75" |
| Special Features | Three Shelves—Two Adjustable |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 60.0000 |
| UPC | 641128736558 |
| MPN | HON1872N |

Log In