We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Valido Series Bourbon Cherry Laminate Bookcase
Delivered in 2-4 business days
- Formal, 1-1/2" thick worksurface finished with an elegant ribbon edge detail not available on other products
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- All units have a space-saving footprint, specially sized for books and binders
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Five-shelf bookcase is part of the HON Valido Series that combines the durability of laminate with a decidedly upscale impression. Precise ribbon profile on all edges adds a distinctive touch and designer detail. Bourbon Cherry laminate over 1-1/2" thick, solid-core, high-performance particleboard is scratch-resistant and stain-resistant. Fixed shelves are perfect for storing books, binders, supplies and decor. Interior dimensions are 33-3/4" wide x 12" deep x 13" high. Adjustable hex-leveling glides allow floorstanding furniture to be easily leveled; glides have 3/4" adjustable range. Bookcase is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements and meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
| Application/Usage | Binder |
|---|---|
| Application/Usage | Book |
| Application/Usage | Office |
| Brand Name | HON |
| Depth | 13.1" |
| Dimensions | 71" Height x 36" Width x 13.1" Depth |
| Edge Style | Ribbon |
| Features | Durable |
| Features | Glide |
| Features | Liquid Resistant |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Spill Resistant |
| Features | Stain Resistant |
| Height | 71" |
| Manufacturer Part Number | HON11555AXHH |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Line | Valido |
| Product Model | H11555 |
| Product Name | Valido H11555 Bookcase |
| Product Type | Bookcase |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Width | 36" |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 191.0000 |
| UPC | 881728794910 |
| MPN | HON11555AXHH |

Log In