We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Honey-Can-Do LBG-01148 Mesh Wash Bag Kit, Drawstring Closure, Fabric, White
SKU
ORG0222778
by Honey-Can-Do
$28.14 /SET
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For protecting your delicate lingerie, sweaters and beaded garments from snags, stretching and other damage
Category: Laundry Bags
3-piece mesh laundry bag set will protect your delicate lingerie, sweaters, beaded garments from snags, stretching and other damage by using this wash bag set. Made from breathable fine mesh fabric, these bags allow ample flow through of suds and water to ensure a thorough cleaning and rinse. The drawstring with cord lock closure keep the bags closed tightly and your garments safely inside. Now your delicates can emerge from the washing machine the same way they went in, only much cleaner.
| Closure Type | Drawstring |
|---|---|
| Color | White |
| Height | 14.0 in |
| Includes | (1) 20 in x 28 in Sweater Bag and (2) 10 in x 18 in Lingerie Bags |
| Length | 20 in |
| Material | Fabric |
| Width | 0.1 in |
| Brand | Honey-Can-Do |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| UPC | 811434011483 |
| MPN | LBG-01148 |

Log In