We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Honeywell Pur 11 Cup Water Filter Pitcher
SKU
HWLCR1100C
by PUR
$42.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Certified to reduce 15 contaminants, 2 times more than leading pitcher filter
- Filters twice as fast
- Stay-tight lid allows you to pour while water is still filtering and prevents spills
- Each filter filters up to 40 gallons or 2 months
- Provides up to 40 gallons of clean water
Categories: Filtration, Water Purification, Faucet Mount Filters
The unique, premium carbon water filter removes 95 percent of mercury. It also reduces chlorine (taste and odor) and 96 percent of trace levels of pharmaceuticals to give you clean, great-tasting water while leaving behind beneficial fluoride. Keep track of your filter life with a built-in electronic filter life indicator. Indicator flashes green, yellow or red so you'll always know when it's time for a replacement filter. Water pitcher holds eleven 8 oz. glasses of water. Space-saving design fits easily in a refrigerator and is slim enough to fit easily in most refrigerator doors. Water pitcher filter provides up to 40 gallons of clean water.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Pur |
| Country of Origin | China |
| Depth | 6.8" |
| Filter Life (Water Capacity) | 40 gal |
| Form Factor | Pitcher |
| Height | 11.3" |
| Manufacturer Part Number | CR1100C |
| Manufacturer | Kaz, Inc |
| Package Type | OEM |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Blue |
| Product Color | White |
| Product Model | CR-1100C |
| Product Name | 11 Cup Water Filtration Pitcher |
| Product Type | Water Filter |
| Recycled | No |
| Width | 10.6" |
| UNSPSC | 48101907 |
| Brand | PUR |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2800 |
| UPC | 328785005042 |
| MPN | CR1100C |

Log In