We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HS Series Worm Gear Clamp, 2-9/16 in to 3-1/2 in Hose OD, 1/2 in W, Stainless Steel, Chrome Zinc-Plated Steel
SKU
ORS238HS48
by Dixon Valve
$43.29 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Four-piece construction.
- Maximum recommended torque 50 inĀ·lb.
Category: Hand Tools
Four-piece construction. Maximum recommended torque 50 inĀ·lb.
| Bolt/Screw Material | SAE 1018 Case-Hardened Chrome Zinc-Plated Steel |
|---|---|
| Bolt/Screw Size [Nom] | 5/16 in |
| Bolt/Screw Type | Slotted Hex Head |
| Hose O.D. [Max] | 3-1/2 in |
| Hose O.D. [Min] | 2-9/16 in |
| Locking Type | Worm Drive Buckle-Grooved Band |
| Material | SAE 300 Stainless Steel Band and Housing |
| Quantity | 10 EA/BOX |
| Torque [Nom] | 50 inĀ·lb |
| Width [Nom] | 1/2 in |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31162906 |
| Manufacturer | Dixon Valve |
| Brand | Dixon Valve |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8000 |
| UPC | 238-HS48 |
| MPN | HS48 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In