We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Huddle T-Leg Base for 24" and 30" Deep Table Tops, 39.25w x 23.5d x 23.38h, Black
SKU
HONMTLEG24CP
by HON
$310.50 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH.
- Lightweight yet durable aluminum construction.
- T-Leg style offers unobstructed leg room.
- Four casters (two locking) for quick and easy mobility.
Category: Office Tables
Lightweight yet durable aluminum construction. T-Leg style offers unobstructed leg room. Four casters (two locking) for quick and easy mobility. For 24" and 30" Deep Tops. Color Family: Black; Base Color: Black; Overall Width: 39.25"; Overall Depth: 23.5".
| Base Color | Black |
|---|---|
| Base Type | T-Leg |
| Base/Leg Material | Aluminum |
| Caster/Glide/Wheel | Casters |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Level 1 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| For Use With | HON® Huddle™ Series 24" and 30" Deep Table Tops |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| Height (Max) | 28.38" |
| Overall Depth | 23.5" |
| Overall Width | 39.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 28% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 12% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | For 24" and 30" Deep Tops |
| Total Recycled Content Percent | 40% |
| Weight (lbs) | 14.0000 |
|---|---|
| Brand | HON |
| UPC | 641128000406 |
| MPN | MTLEG24CP |

Log In