We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hydrospun Wipers, Heavy Duty, 12 x 12, White, 475/Roll
SKU
BWKHS475W-MG
by Boardwalk
$57.97 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Highly durable, strong and absorbent wipers.
- Ideal for use in grease, oil, cleaning fluids and water.
- Stands up to solvent applications or staining applications.
- Great alternative to shop towels.
Category: Household Cleaning Tools
Choose the strength and absorbency of durable hydrospun wipers for your everyday tasks. They are sturdy, with a cloth-like feel. Solvent-resistant for difficult work. Ideal for surface prep, cleaning equipment and tools. Great alternative to shop towels. Heavy Duty. Towel/Wipe Type: Dry Wipe; Application: General Purpose; Applicable Material: Food Processing Surfaces; Hard Surface; Material(s): Hydrospun; Nonwoven Material.
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Dry Wipe |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Food Processing Surfaces; Hard Surface |
| Material(s) | Hydrospun; Nonwoven Material |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust; Grease and Oils; Metal Shavings; Solvents |
| Roll Length | 5,700" |
| Length | 12" |
| Width | 12" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 475 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Heavy Duty |
| UPC | 749507006619 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.6500 |
| MPN | HS475W |
| Brand | Boardwalk |

Log In