We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hydrospun Wipers, Medium Duty, 12 x 12, Blue, 1,100/Roll
SKU
BWKHS1100B-MG
by Boardwalk
$75.85 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Highly durable, strong and absorbent wipers.
- Ideal for use in grease, oil, cleaning fluids and water.
- Stands up to solvent applications or staining applications.
- Great alternative to shop towels.
Category: Household Cleaning Tools
Choose the strength and absorbency of durable hydrospun wipers for your everyday tasks. They are sturdy, with a cloth-like feel. Solvent-resistant for difficult work. Ideal for surface prep, cleaning equipment and tools. Great alternative to shop towels. Medium Duty. Towel/Wipe Type: Dry Wipes; Application: General Purpose; Applicable Material: Food Processing Surfaces; Lubricants; Parts and Tools; Material(s): Hydrospun; Nonwoven Material.
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Dry Wipes |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Food Processing Surfaces; Lubricants; Parts and Tools |
| Material(s) | Hydrospun; Nonwoven Material |
| Color(s) | Blue |
| Dirt Types | Dust; Grease; Oil |
| Roll Length | 13,200" |
| Length | 12" |
| Width | 12" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 1,100 |
| For Use With | 680690 Jumbo Roll Floor Dispenser |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Medium Duty |
| UPC | 749507006565 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.9200 |
| MPN | HS1100B |
| Brand | Boardwalk |

Log In