We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hydrospun Wipers, 12 x 13, Red, 475/Roll
SKU
BWKP080JPR
by Boardwalk
$68.14 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Highly durable and absorbent.
- Cloth-like feel.
- Resistant to many solvents.
- Ideal for surface prep, cleaning equipment and tools.
- Great alternative to shop towels.
Category: Wipers
Choose the strength and absorbency of durable hydrospun wipers for your everyday tasks. They are sturdy, with a cloth-like feel. Solvent-resistant for difficult work. Ideal for surface prep, cleaning equipment and tools. Great alternative to shop towels. Towel/Wipe Type: Dry Wipes; Application: General Purpose; Applicable Material: Grease; Lubricants; Oil; Solvents; Material(s): Hydro-Entangled Wood-Pulp; Polypropylene.
| Applicable Material | Grease; Lubricants; Oil; Solvents |
|---|---|
| Application | General Purpose |
| Color(s) | Red |
| Diameter | 11.25" |
| Dirt Types | Grease; Oil; Solvents |
| Global Product Type | Shop Towels and Rags |
| Length | 12" |
| Material(s) | Hydro-Entangled Wood-Pulp; Polypropylene |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 475 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Roll |
| Roll Length | 509 ft |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towel/Wipe Type | Dry Wipes |
| Width | 12" |
| Weight (lbs) | 12.4900 |
|---|---|
| Brand | Boardwalk |
| UPC | 749507987789 |
| MPN | P080JPR |

Log In