We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HYGEN Press Wring Bucket for Microfiber Flat Mops, 43 qt, Yellow
SKU
RCPQ90088YW
by Rubbermaid
$123.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- "Washboard surface" effectively removes dirt and debris from microfiber mop pads before wringing.
- Twist-valve empties contents without lifting.
- Smooth, non-porous surface helps prevent bacterial growth and cleans up easily.
- Buckets accommodate pads up to 18" in length.
Category: Buckets & Accessories
"Washboard surface" effectively removes dirt and debris from microfiber mop pads before wringing. Twist-valve empties contents without lifting. Smooth, non-porous surface helps prevent bacterial growth and cleans up easily. Buckets accommodate pads up to 18" in length. Capacity Range (Volume) [Max]: 43 qt; Material(s): Plastic; Color(s): Yellow; Wringer: Pedal.
| Capacity Range (Volume) [Max] | 43 qt |
|---|---|
| Color(s) | Yellow |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Depth | 15.5" |
| Global Product Type | Mop Buckets |
| Green Information | Packaging contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Height | 16" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 26.2" |
| Wringer | Pedal |
| Brand | Rubbermaid |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.1600 |
| UPC | 086876176827 |
| MPN | Q90088YW |

Log In