We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IBM Remanuf. HP 05A Toner Cartridge
SKU
IBMTG85P7008
by IBM
$70.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- OEM-equivalent image quality and page yield
- High-quality alternative
- For use with HP LaserJet P2035 and P2055
- IBM certified quality
- 2-year guarantee
Categories: Office Printer Original Toner, Printer Original Toner
Remanufactured toner cartridge delivers a high-quality alternative that is manufactured in facilities that are certified under the ISO 9001-2000 standard. Quality sealing process ensures a leakproof cartridge that is easy for you to install. Every cartridge is print tested to ensure outstanding performance and quality. Toner cartridge is designed for use with Hewlett-Packard LaserJet P2035 and P2055, and yields approximately 2,300 pages.
| Brand Name | IBM |
|---|---|
| Compatibility | HP LaserJet Printers:
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Model | 05A |
| Compatible to OEM Part Number | CE456A |
| Compatible to OEM Part Number | CE457A |
| Compatible to OEM Part Number | CE459A |
| Compatible to OEM Part Number | CE461A |
| Compatible to OEM Part Number | CE505A |
| Country of Origin | Romania |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Part Number | TG85P7008 |
| Manufacturer | IBM Corporation |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Condition | Remanufactured |
| Product Name | TG85P7008 Remanufactured Toner Cartridge |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 2300 Pages |
| UNSPSC | 44103103 |
| Brand | IBM |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4000 |
| UPC | 016807094678 |
| MPN | TG85P7008 |

Log In