We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BUNN - Infusion Stainless Steel/Black 38-Cup Single Tall Commercial Coffee Brewer
SKU
BUN531000101
by BUNN
$1,327.72
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Electronic funnel lock prevents removal of each brew funnel until drip- through is complete
- Servers not included unless otherwise noted
- Brew counter keeps track of how many batches are brewed
- Hot water faucet (supplied for custom installation)
- Large 5.6 gallon (21.2L) tank provides back-to-back brewing capacity
- Brews into 3.8 and 5.7L (1 to 1.5 gallon) Thermofresh Servers (with base)
- BUNN Infusion Series technology allows for multiple recipes from one footprint --- with three brew buttons and two batch sizes
- The exclusive Peak Extraction Sprayhead provides improved uniformity of extraction and greater resistance to limescale buildup.
- Pre-infusion and pulse brew for maximum flavor extraction. Cold brew lockout & digital temperature control further ensure top-notch brewing.
- Digital readout displays in English, Spanish, or French ---for easier programming and control--- and can show either 'Standard' or Metric measurements. Digital readout also shows machine status, and targeted advertising messages can be programmed for display.
Categories: Coffee Brewers, Bunn
The ICB Infusion Series coffee brewer is perfect for batch brewing. With 23 inches of clearance under the brew funnel, the brewer is designed to easily brew into 1.0 to 1.5 gallon TF servers. Three brew buttons for selecting a variety of brew recipes. The Peak Extraction spray-head provides improved uniformity of extraction for a perfectly balanced cup of coffee, and also offers greater resistance to limescale buildup. Number of Cups: 38; Warmer: No; Interior Volume Capacity: 128 oz to 192 oz; Width: 10.2".
| Global Product Type | Commercial Drip Coffee Brewers |
|---|---|
| Number of Cups | 38 |
| Warmer | No |
| Interior Volume Capacity | 128 oz to 192 oz |
| Width | 10.2" |
| Depth | 22.1" |
| For Use With | BUNN 427000200, 440000200 |
| Height | 35" |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Color(s) | Silver/Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | UL197; NSF4; NSF18 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 072504134536 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 46.8600 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| MPN | 531000101 |
| Brand | BUNN |

Log In