We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BUNN - Infusion Stainless Steel/Black 51-Cup Twin Tall Commercial Coffee Brewer
SKU
BUN532000101
by BUNN
$2,209.92
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Electronic funnel lock prevents removal of each brew funnel until drip- through is complete
- Servers not included unless otherwise noted
- Brew counter keeps track of how many batches are brewed
- Hot water faucet (supplied for custom installation)
- Large 5.6 gallon (21.2L) tank provides back-to-back brewing capacity
- Brews into 3.8 and 5.7L (1 to 1.5 gallon) Thermofresh Servers (with base)
- BUNN Infusion Series technology allows for multiple recipes from one footprint --- with three brew buttons and two batch sizes
- The exclusive Peak Extraction Sprayhead provides improved uniformity of extraction and greater resistance to limescale buildup.
- Pre-infusion and pulse brew for maximum flavor extraction. Cold brew lockout & digital temperature control further ensure top-notch brewing.
- Digital readout displays in English, Spanish, or French ---for easier programming and control--- and can show either 'Standard' or Metric measurements. Digital readout also shows machine status, and targeted advertising messages can be programmed for display.
Categories: Coffee Brewers, Bunn
The ICB Twin Tall Infusion Series coffee brewer delivers twice the brew capacity, from a single platform. With over 23 inches of clearance under the brew funnel, the brewer is designed to easily brew into 1.5 gallon TF servers. The Peak Extraction spray-head provides improved uniformity of extraction for a perfectly balanced cup of coffee, and also offers greater resistance to limescale buildup. Number of Cups: 51; Warmer: No; Capacity (Volume): 256 oz; Width: 23.8".
| Color(s) | Silver/Black |
|---|---|
| Compliance Standards | NSF4; NSF18; UL197 |
| Depth | 28.4" |
| For Use With | BUNN® 1G TF Server, 1.5G TF Server |
| Global Product Type | Commercial Drip Coffee Brewers |
| Height | 38.3" |
| Interior Volume Capacity | 256 oz |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Number of Cups | 51 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Warmer | No |
| Width | 23.8" |
| UPC | 072504134994 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 78.4600 |
| MPN | 532000101 |
| Brand | BUNN |

Log In