We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ice Bucket Liner Bags, 3 qt, 0.5 mil, 6" x 12", Clear, 1,000/Carton
SKU
IBSBL060612
$14.16 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for foodservice and hospitality industries for clean and sanitary holding of ice.
- Easy-to-tear perforated dispensing.
Category: Food Bags & Wraps
Ideal for foodservice and hospitality industries for clean and sanitary holding of ice. Easy-to-tear perforated bag dispensing. Commercial/Consumer Use: Commercial Use; Food-Handling Use Scenario: Ice Buckets; Bag Size Type: 3 Quart; Capacity (Volume): 96 oz.
| Global Product Type | Commercial Ice Bin & Bucket Liners |
|---|---|
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Food-Handling Use Scenario | Ice Buckets |
| Bag Size Type | 3 Quart |
| Capacity (Volume) | 96 oz |
| Width | 6" |
| Depth | 6" |
| Height | 12" |
| Thickness | 0.5 mil |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Handle Indicator | No |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Bag Material Type | Plastic |
| Material(s) | Plastic |
| Grade | Medium-Duty |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 762935010324 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.4000 |
| MPN | BL060612 |
| Brand | Inteplast Group |

Log In