We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Iceberg Commercial Grade Lightwt Folding Tables
SKU
ICE65357
by Iceberg
$227.02 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Lightweight; easy to transport, set up and store
- Heavy-duty, blow-molded, high-density polyethylene top is dent-resistant and scratch-resistant
- Sturdy, 1" steel tube legs with powder-coat finish fold into underside when stored
- Charcoal top; supports up to 250 lb. evenly distributed
- Dimensions: 18"W x 60"D x 29"H
Category: Office Tables
Lightweight, durable and portable resin Folding Table is designed for both indoor and outdoor use. Heavy-duty, blow-molded, high-density polyethylene top is dent resistant and scratch resistant. Features contemporary design with radius edges. Sturdy, 1" steel tube legs with powder coated finish fold into underside and are protected when stored. Include nonmar feet.
| Application/Usage | Indoor |
|---|---|
| Application/Usage | Outdoor |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Iceberg |
| Color/Finish | Charcoal |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | United States |
| Edge Style | Radius |
| Features | Dent Resistant |
| Features | Durable |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Lightweight |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Washable |
| Height | 29" |
| Limited Warranty | 15 Year |
| Manufacturer Part Number | 65357 |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | IndestrucTable TOO 1200 |
| Product Line | IndestrucTable TOO |
| Product Name | IndestrucTable TOO 1200 Series Foldlng Table |
| Product Series | 1200 |
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Length | 60" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Width | 18" |
| Top Material | Polyethylene |
| Weight (Approximate) | 26 lb |
| UNSPSC | 56101519 |
| Brand | Iceberg |
|---|---|
| Weight (lbs) | 26.0000 |
| UPC | 674785653579 |
| MPN | 65357 |

Log In