We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Iceberg Maxx Legroom Series Wood Folding Tables
SKU
ICE65834
by Iceberg
$681.04 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Innovative, open corner leg design provides maximum leg room and seating capacity
- Four-leg steel base with nonmar feet offers single cam, one-handed leg-fold release for easy setup
- 3/4" thick, melamine surface features a wear-resistant design with vinyl, T-mold edging
- Delivers extreme quality that meets every commercial and institutional need
- Folds flat for storage; bumpers protect tables when stacked
Category: Office Tables
Folding table delivers extreme quality that meets every commercial and institutional need. Innovative, open corner leg design eliminates the need for a crossbar - providing maximum leg room and seating capacity. Single cam, one-handed leg-fold release saves setup time. Extremely durable, multipurpose rectangular table folds flat for storage. Bumpers protect tables when stacked. 3/4" thick, melamine surface features a wear-resistant design with vinyl, T-mold edging. Top is made of furniture-grade particleboard core. Melamine-sealed underside prevents moisture absorption. Four-leg base is made of steel and features nonmar feet.
| Application/Usage | Commercial |
|---|---|
| Application/Usage | Institute |
| Assembly Required | No |
| Base Included | Yes |
| Base Material | Steel |
| Base Style | Four Leg |
| Brand Name | Iceberg |
| Color/Finish | Walnut |
| Country of Origin | United States |
| Edge Material | Vinyl |
| Edge Style | T-mold |
| Features | Durable |
| Features | Moisture Resistant |
| Features | Non-marring Feet |
| Features | Wear Resistant |
| Height | 29" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 65834 |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Maxx Legroom |
| Product Line | Maxx Legroom |
| Product Name | Maxx Legroom Wood Folding Table |
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Depth | 96" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Thickness | 0.75" |
| Table Top Width | 30" |
| Top Color/Finish | Melamine |
| Top Material | Particleboard |
| UNSPSC | 56101519 |
| Brand | Iceberg |
|---|---|
| Weight (lbs) | 109.0000 |
| UPC | 674785658345 |
| MPN | 65834 |

Log In