We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Maxx Legroom Wood Folding Table, Rectangular Top, 72w x 18d x 29.5h, Walnut/Charcoal
SKU
ICE65884
by Iceberg
$431.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Open corner leg design for maximum legroom and seating capacity.
- Single cam, quick release leg lever for easy set up.
- Wear-resistant melamine top with T-mold edge.
- Heavy-duty 1-1/2" powder coated steel legs.
- Folds flat for compact storage.
- Bumpers help protect table when in use or stored.
- Non-mar feet.
Category: Office Tables
Features an open-corner leg design for maximum legroom, comfort, and seating capacity. Ideal for all commercial applications. The single-cam, quick-release lever makes setup and takedown easy and efficient. Heavy-duty 1-1/2" powder-coated legs fold into underside for compact storage. Melamine T-Mold top resists wear and moisture, while bumpers help protect the table when in use or stored. Non-mar feet protects flooring.
| Base Color | Charcoal |
|---|---|
| Base Type | Straight Legs |
| Base/Leg Material | Powder Coated Steel |
| Capacity (Weight) | Supports up to 500 lbs evenly distributed |
| Caster/Glide/Wheel | Four Non-Marring Glides |
| Color Family | Walnut |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Edge Detail Profile | T-Mold Edge |
| Folded Height | 2.5" |
| Global Product Type | Tables-Folding & Utility Tables |
| Height Maximum | 29.5" |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Width | 72" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Rectangular Top |
| Top Color | Walnut |
| Top Material | Melamine Laminate |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 56101519 |
| Brand | Iceberg |
|---|---|
| Weight (lbs) | 40.0000 |
| UPC | 674785658840 |
| MPN | ICE65884 |

Log In