We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Idea Collective Professional Notebook, 1 Subject, Medium/College Rule, Gray Cover, 8 x 4.87, 80 Sheets
SKU
OXF57010IC
by Oxford
$18.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Keep your notes organized.
- Double-wire binding allows pages to lay flat for easier note taking.
Category: Professional Notebooks
This softcover notebook combine premium details like smooth white paper and light gray rulings with practical features like a date header, perforated sheets and purpose field for better organization. The double-wire binding allows pages to lay flat for easier note taking. Pocket-Sized Indicator: Y; Book-Binding Type: Wire-O; Book-Binding Details: Twin-Wire: Flexible Cover; Book-Binding Edge: Side.
| Back-Cover Material | Polypropylene |
|---|---|
| Book Width | 4.87" |
| Book-Binding Details | Twin-Wire: Flexible Cover |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Wire-O |
| Book-Spine Length | 8" |
| Color Family | Gray |
| Cover Color | Gray |
| Dated/Undated | Undated |
| Front-Cover Material | Polypropylene |
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
| Number of Pockets | 0 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 8 x 4.87 |
| Sheet-Ruling Color | Gray |
| Sheets per Book/Journal | 80 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 025932570100 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5200 |
| MPN | 57010IC |
| Brand | Oxford |

Log In