We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intermatic Indoor 125 V White
SKU
EME3807666
by INTERMATIC
$25.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Smart Home
| Brand Name | Intermatic |
|---|---|
| Color | White |
| CSA Listed | Yes |
| Cycles | 24 |
| Depth | 2 in. |
| Height | 3 1/8 in. |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Inductive | 15 A, 125 VAC, 60 Hz |
| Mechanism Type | Analog/Mechanical |
| Minimum On/Off Times | 15 min |
| Motor | 1/3 HP, 125 VAC, 60 Hz |
| Number in Package | 1 |
| Number of Plugs | 1 |
| Packaging Type | Clamshell |
| Plug Configurations | 5-15 |
| Programmable | Yes |
| Volts | 125 |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 0.42 lb. |
| Width | 3 in. |
| Download PDF File |
| UPC | 078275143333 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| MPN | TN111K |
| Brand | INTERMATIC |

Log In