We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Invisible Permanent Mending Tape, 3" Core, 0.75" x 72 yds, Clear
SKU
MMM6200342592
by Highland™
$8.67 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Economical matte finish tape.
- Great for permanent mending, holding and splicing.
- Compatible with standard desktop dispensers.
- Invisible.
Category: Invisible Tapes
An economy-grade invisible tape with a matte finish for basic office uses. Dispenses easily from handheld and tabletop dispensers. Grade: Economy; Core Size: 3"; Dispenser Included: No; Backing Material: Plastic.
| Backing Material | Plastic |
|---|---|
| Color Family | Clear |
| Color(s) | Clear |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Finish | Matte |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Grade | Economy |
| Length | 72 yds |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 0.75" x 72 yds |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 0.75" |
| UPC | 021200074462 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| MPN | 6200342592 |
| Brand | Highland™ |


Log In