We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Invisible Tape with Handheld Dispenser, 1" Core, 0.75" x 25 ft, Clear, 4/Pack
SKU
UNV83504
by Universal
$7.69 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Invisible tape with handheld clear plastic dispenser.
- Becomes invisible on contact.
- Reliable adhesive.
- Accepts ballpoint pen and pencil.
- Cuts easily with the dispenser teeth or tears evenly by hand.
Category: Transparent Tapes
Invisible tape with hand-held clear plastic dispenser. Becomes invisible on contact. Reliable adhesive. Accepts ballpoint pen and pencil. Cuts easily with the dispenser teeth or tears evenly by hand. Core Size: 1"; Dispenser Included: Yes; Adhesive Material: Acrylic; Backing Material: Plastic.
| Adhesive Material | Acrylic |
|---|---|
| Backing Material | Plastic |
| Color Family | Clear |
| Color(s) | Clear |
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | Yes |
| Finish | Matte |
| Global Product Type | Transparent Tape |
| Length | 25 ft |
| Package Includes | (4) Dispensers |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 0.75" x 25 ft |
| Thickness | 1.97 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 0.75" |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
|---|---|
| Brand | Universal |
| UPC | 087547835043 |
| MPN | 83504 |

Log In