We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IOGEAR 2-Port USB DisplayPort Cable KVM Switch, 2 Computer(s), 1 Local User(s), 4096 x 2160, 2 x USB
Delivered in 2-4 business days
- Bus powered.
- Supports 7.1 HD audio.
- Expand USB ports by adding a USB hub.
- Built-in cables.
- Plug-n-Play.
- Computer switching via remote switch button.
- DisplayPort1.1 and HDCP compliant.
- Cinema 4K resolution up to 4096 x 2160 @ 30Hz.
- Switch between 2 DisplayPort computers from a single keyboard, mouse, and DisplayPort1.1 monitor.
- DisplayPort computer switch .
DisplayPort KVM - Switch Between 2 DisplayPort Computers. Easily switch between your two DisplayPort computers and control them with one monitor, one keyboard and one mouse. IOGEAR's 2-Port USB Cable DisplayPort KVM Switch comes ready with built-in cables and is USB powered. Don't spend the extra money on features you don't need; this KVM offers the most efficient and affordable way to switch between your two DisplayPort computers. Hide the KVM anywhere and use the 6 ft. cable remote push-button to switch between the two connected computers. Optimal Resolution to Get Things Done. Experience incredible high-definition resolutions up to 4K resolutions 4096 x 2160 @ 30Hz with this simple, yet robust cable KVM. The 2-Port USB DisplayPort Cable KVM Switch is designed with DisplayPort 1.1 technology, perfect for those who need to get the job done in the office, at home and at school. The Most Efficient and Affordable Way to Switch DisplayPort Computers. Sleek design with full features! No need to run software or install drivers. This KVM features a self-explanatory installation and simple operation - just plug it in and push to switch. No software or driver needed. Full 2.1 audio support gives you the freedom to enjoy music or listen to your favorite podcast. Connect a microphone for VoIP calls and online meetings. Need more USB ports? No problem! Plug in a USB hub to expand your peripheral sharing between your computers. Simple, straight-forward and easy to use DisplayPort KVM computer switch.
| Brand Name | IOGEAR |
|---|---|
| Cord Length | 4 ft |
| Country of Origin | China |
| Depth | 3.3" |
| DisplayPort (Interfaces/Ports) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 3.4" |
| Input Voltage Range | 5V DC |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer Part Number | GCS52DP |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Maximum Video Resolution (Video) | 4096 x 2160 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of DisplayPorts (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of USB Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Package Contents | 2-Port USB DisplayPort Cable KVM Switch; 1 x Manual |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Black |
| Product Name | 2-Port USB DisplayPort Cable KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| USB (Interfaces/Ports) | Yes |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Width | 1.1" |
| Download PDF File |
| UPC | 881317516411 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1500 |
| Prop65 Warning | WARNING: This product may expose you to chemicals including styrene which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | GCS52DP |
| Brand | IOGEAR |

Log In